Dolegliwości u niemowląt: popularne sposoby wśród rodziców

fot. Shutterstock

U niemowlaków pojawiają się dolegliwości niespotykane u starszych dzieci i dorosłych. Jak im zapobiegać i jak pomóc maluszkowi, kiedy już ma kolkę, ciemieniuchę lub ząbkuje?

Kolka niemowlęca

Kolek niemowlęcych obawiają się wszyscy przyszli rodzice. Bardziej doświadczeni znajomi (posiadający już dzieci) straszą, że kolki rujnują noce i są testem cierpliwości. Doradzają z troską, żeby jeszcze w okresie ciąży "wyspać się na zapas". Mają wiele racji, bo ta nieprzyjemna dolegliwość faktycznie często dotyka niemowlaków i wywołuje ból, a przez to rozdrażnia i powoduje problemy ze snem. Na szczęście około czwartego miesiąca życia dziecka kolki po prostu mijają, ponadto można im zapobiegać.

Jedną z głównych przyczyn kolek jest niedojrzałości przewodu pokarmowego. Na występowanie tej dolegliwości mogą wpływać też zmieniony skład mikroflory jelitowej u najmłodszych oraz nietolerancja laktozy.

Jak poznać, że dziecko ma kolkę? Najczęściej pojawia się ona po południu lub pod wieczór. Często występuje bezpośrednio po karmieniu. Maluszek zaczyna być niespokojny, płakać i podkurczać nóżki. Mimo usilnych starań, bardzo ciężko jest go uspokoić. Ma wzdęty brzuszek, często oddaje gazy, a czasem też ulewa lub wymiotuje.
Jak zaradzić kolkom? Przede wszystkim warto zapobiegać i wprowadzić suplementację odpowiednimi probiotykami na przykład suplement diety marki Vivomixx. Szczepy Vivomixx wspierają odbudowę równowagi mikroflory jelitowej oraz ułatwiają trawienie laktozy. To opracowana przez Profesora Claudio De Simone’a formuła zawierająca żywe liofilizowane kultury bakterii. Produkt wyróżnia się na rynku bogatym składem, złożonym z ośmiu szczepów probiotycznych w ściśle określonych proporcjach. W procesie produkcji wykorzystuje się hodowlę bakterii pochodzących z zastrzeżonych depozytów szczepów bakteryjnych, które przechowywane są w banku komórek. To jedyne krople probiotyczne na rynku, w których bakterie znajdują się w nakrętce i dopiero przy pierwszym otwarciu są aktywowane. Zapewnia to, że wszystkie bakterie są żywe i aktywne.

Marka Vivomixx ma w swojej ofercie również probiotyki dla starszych dzieci oraz dorosłych - w tym dla kobiet karmiących. Przyjmowanie przez ciężarne i kobiety karmiące probiotyku o wielu szczepach, może wpłynąć pozytywnie na poprawę stanu mikroflory jelit i łagodzić objawy kolek u niemowląt. Aby zapobiegać kolkom, uważajmy, by podczas karmienia nasze dziecko nie połykało powietrza.

Jeśli dolegliwość wystąpi, maluszkowi przyniesie ulgę noszenie na przedramieniu, w taki sposób by głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Taka pozycja pomaga w wydalaniu gazów. Zbawienne będą również masaże brzuszka.

Bolesne ząbkowanie

Inną dolegliwością, która dotyka niemowlęta, jest bolesne ząbkowanie. Chociaż jest to naturalny etap rozwoju młodego organizmu, u wielu dzieci wiąże się ze sporym dyskomfortem. To bardzo trudny czas zarówno dla maluszków jak i ich rodziców. Niemowlaki odczuwają ból, swędzenie, przez co są rozdrażnione.

U każdego ząbkowanie przebiega trochę inaczej i nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądało u naszego dziecka. Pierwsze zęby pojawiają się około szóstego miesiąca życia, chociaż u niektórych wyżynają się wcześniej. Zdarza się, że jeśli rodzice ząbkowali w czwartym miesiącu życia, to u ich pociech będzie podobnie.
Pojawianie się kolejnych po jedynkach zębów, następuje etapami. Mniej więcej co cztery miesiące widoczne są kolejne cztery zęby. Około 31. miesiąca życia dziecka wyżną się ostatnie mleczaki, czyli dolne i górne piątki.

Jak rozpoznać, że maluch ząbkuje? Najczęściej możemy zaobserwować, że wkłada do buzi różne przedmioty i rączki, by masować w ten sposób dziąsła. Często też dużo mocniej się ślini. Ze względu na poczucie dyskomfortu niemowlak jest rozdrażniony, płacze, ma problemy ze snem, a czasem też traci apetyt. U części dzieci pojawia się również gorączka. Żeby złagodzić swędzenie i ból, można masować dziecku dziąsła, podawać schłodzone gryzaczki, a także stosować specjalne maści i żele.

fot. Shutterstock

Ciemieniucha

Ciemieniucha jest popularną dolegliwością, pojawiającą się u niemowlaków. Nazwa pochodzi od ciemiączka, bo zmiany pojawiają najczęściej na główce. Jest to rodzaj delikatnego łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany wyglądają jak żółte łuszczące się płatki. Powstają one w wyniku nadmiernego wydzielania się łoju, który w połączeniu z łuszczącą się skórą, daje ten nieestetyczny defekt.
Nieznane są przyczyny występowania tego schorzenia, natomiast wiadomo, że dotyka ono tylko niemowlaków, a później po prostu znika. W przeciwieństwie do powyższych dolegliwości ciemieniucha nie jest dla maluszka uciążliwa - nie swędzi, ani nie boli. Nie wygląda ona jednak estetycznie. Ponadto nieleczona może przybrać postać twardej skorupy, a także prowadzić do infekcji.

Kiedy zauważmy zmiany na główce dziecka, wprowadźmy specjalną pielęgnację. Przed kąpielą nasmarujmy główkę oliwką, załóżmy bawełnianą czapeczkę, a potem wyczeszmy zmiany szczotką. Nie pocierajmy na siłę, jeśli jakieś łuski nie odchodzą. Następnie umyjmy głowę delikatnym szamponem. Po kąpieli stosujmy specjalne preparaty nawilżające.

Dolegliwości niemowlęce potrafią spędzać sen z powiek. Nie zamartwiajmy się jednak zawczasu, bo każde dziecko jest inne i jest szansa, że ominie nas gwałtowny przebieg powyższych dolegliwości - w tym kolek. Warto wprowadzić suplementy diety Vivomixx, które będą wspierały nasz układ pokarmowy i naszego dziecka. Zbawienne będzie również pozytywne nastawienie. Chociaż badania nie potwierdzają, że stres matki może wpływać bezpośrednio na rozwój kolek, to jednak dziecko wyczuwa nastrój rodzica. Jeśli jesteśmy zrelaksowani, łatwiej nam będzie uspokoić maluszka, któremu dokucza kolka lub bolesne ząbkowanie.

wróć do strony głównej