Kolki niemowlęce spędzają sen z powiek rodzicom. Jak możesz pomóc dziecku?

fot. Shutterstock

Kolka niemowlęca to powszechny problem. Może pojawiać się około 5-6 tygodnia życia i powodować niepokój i płacz u pociechy. Jak rozpoznać, że dziecko ma kolkę i jak mu pomóc?

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Niepokój i płacz, który nie ustępuje po zaspokojeniu podstawowych potrzeb takich jak nakarmienie dziecka, wymiana pieluchy czy bliskość rodzica, może wskazywać na kolkę niemowlęcą. Dziecko może mieć także wówczas napięty brzuszek, prężyć się i podkurczać nóżki.

Co przyczynia się do powstawania kolek niemowlęcych?

Przyczyny kolek u niemowląt pomimo postępu medycyny wciąż nie do końca są znane. W ich powstawaniu rolę mogą odgrywać zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane z jego niedojrzałością, napięta atmosfera w domu, zbyt gwałtowne jedzenie i połykanie zbyt dużej ilości powietrza, nietolerancja pokarmowa na jeden ze składników diety karmiącej mamy, nietolerancja laktozy lub alergia pokarmowa na białka mleka krowiego. Jakie sposoby mogą pomóc dziecku, które ma kolkę?

Spokój i opanowanie

Gdy rodzic podejrzewa, że dziecko może mieć kolkę, przede wszystkim powinien zachować spokój. Gdy niemowlę wyczuje, że mama lub tata się denerwują, kolka może się przedłużać. W czasie płaczu pociechę należy przytulić, aby poczuła bliskość opiekuna. Podczas noszenia dziecka powinniśmy trzymać je tak, aby głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Brzuszek natomiast powinien przylegać do przedramienia rodzica. Taka pozycja pomoże odprowadzić nadmiar gazów.

Aby uspokoić swoje maleństwo, warto włączyć nagrania dźwięków podobnych do tych z brzucha matki - tzw. biały szum. Gdy dziecko go usłyszy, łatwiej będzie mu się zrelaksować, a to złagodzi bóle brzucha.

fot. Shutterstock

Ogrzewanie brzuszka

W przypadku kolki ciepło może rozluźnić mięśnie wokół jelit, a to z kolei ułatwi dziecku oddawanie gazów. Jak ogrzać mały brzuszek? Można przyłożyć dziecku termofor z dość ciepłą (ale nie gorącą) wodą lub samonagrzewający się kompres. Ewentualnie można również przykładać na zmianę (po wystygnięciu) przeprasowane żelazkiem tetrowe pieluszki. Niektórym niemowlętom ulgę przynosi ciepła kąpiel.

Uwaga! Ciepły termofor, pieluszki lub kompres najbezpieczniej jest przykładać przez ubranko. Wówczas nie ma ryzyka poparzenia skóry.

Masaż brzuszka i pleców

Dobrym sposobem na kolkę u dziecka jest masaż. Po pierwsze pomaga maleństwu się uspokoić (co zmniejsza nasilenie kolki), a po drugie - delikatny masaż pobudza perystaltykę jelit i przyspiesza usuwanie gazów. Jak wykonać masaż? Warto zacząć od pleców. Dziecko należy trzymać w taki sposób, aby nóżki były podkurczone, a brzuszek dotykał klatki piersiowej mamy. Jedną ręką należy przytrzymywać dziecko, a drugą delikatnie masować plecy okrężnymi ruchami (bez ucisku). Po kilku minutach można ułożyć pociechę w pozycji jak do karmienia i ręką masować mu brzuszek ruchami okrężnymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (od prawej strony do lewej).

Wolniejsze karmienie dziecka

Kolki miewają dzieci, które zbyt łapczywie piją mleko. Warto wyczuć, kiedy dziecko robi się niespokojne (zaczyna się wybudzać, kręcić) i przystawiać je powoli do piersi. W takiej sytuacji też sprawdza się karmienie z krótkimi przerwami na odbijanie.

Karmiące piersią mamy powinny także zwrócić uwagę na to, co jedzą na co dzień w dużych ilościach, a co może uczulać dziecko (np. mleko i jego przetwory, pieczywo lub jakiś owoc). Warto zrezygnować z nich na dwa lub trzy tygodnie. Jeśli w tym czasie nastąpi poprawa, to znaczy, że przyczyną mogły być któreś z wyeliminowanych produktów.

Jeżeli dziecko jest karmione butelką, warto zadbać, aby miała specjalne zaworki odpowietrzające, dzięki którym może ssać powoli i jednostajnie, bez połykania powietrza i zachłystywania się.

Odpowiednie leki i probiotyki

Badania sugerują, że kolce niemowlęcej może towarzyszyć układowy stan zapalny o niskim nasileniu i modyfikacja flory bakteryjnej jelit. W aptekach dostępne są preparaty przeznaczone dla niemowląt (np. suplement diety Vivomixx Krople dla dzieci), które wspomagają rozwój prawidłowej mikrobioty jelitowej, powodując tym samym zmniejszenie dolegliwości bólowych u maluszków.

Powyższe sposoby powinny być skuteczne w łagodzeniu kolki niemowlęcej. Jeśli jednak płacz dziecka i niepokój nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem.

wróć do strony głównej