Probiotyki pomogą dzieciom łagodniej przejść dolegliwości brzuszkowe, ale kluczowa jest forma podania. Jaki produkt wybrać?

fot. Shutterstock

Dolegliwości brzuszkowe często spędzają sen z powiek niejednego maluszka, a rodzice zastanawiają się, w jaki sposób mogą im zapobiec i ulżyć dziecku. Tłumaczymy, czym są probiotyki i dlaczego warto po nie sięgnąć oraz jaka forma podania substancji najlepiej sprawdzi się u noworodków i niemowląt.

Ból brzucha jest częstą dolegliwością występującą u niemowląt i małych dzieci. Maluchy reagują na ból całym ciałem: płaczą, nie mogą zasnąć, nie mają apetytu. Niestety, przyczyny bólu brzucha nie są łatwe do zdiagnozowania, w sytuacji, gdy dziecko jest zbyt małe, by wskazać, co mu dolega.

Dolegliwości brzuszkowe u małych dzieci

Częstą przyczyną bólu u niemowląt są kolki występujące głównie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. W tym okresie nawet kilkukrotnie w ciągu doby dochodzi do trudnych do uspokojenia napadów płaczu lub krzyku, którym towarzyszy podkurczenie nóżek. Bywa, że dzieci mają także problemy z zaparciami, niestrawnościami, alergiami pokarmowymi oraz biegunkami.

Czym są probiotyki?

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystne efekty zdrowotne. Do najczęściej stosowanych należą bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Probiotyki wytwarzają liczne substancje przeciwdrobnoustrojowe m.in.: kwas octowy i mlekowy, amoniak, nadtlenek wodoru czy bakteriocyny, które chronią nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zasiedlają jelita i wspomagają kształtowanie "zdrowego” mikrobiomu jako ważnego elementu stabilnej bariery jelitowej.

Korzystny wpływ probiotyków na organizm może dotyczyć zapobiegania ostrej biegunce u dzieci, ustępowania objawów chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, a także objawów zespołu jelita nadwrażliwego. Stosowanie probiotyków może przyczynić się również do zmniejszenia częstości alergii u noworodków i poprawy funkcjonowania ich układu odpornościowego. Probiotyki okazały się także skuteczne w zapobieganiu martwiczego zapalenia jelit i infekcji szpitalnych u noworodków.

fot. Shutterstock

Probiotyki a forma podawania - jaki produkt wybrać?

Mikroflora zasiedlająca jelita we wczesnym okresie programuje organizm dziecka, wpływając na zdrowie maluszka. Wiadomo, że jej nieprawidłowy skład może przyczynić się do powstawania dolegliwości np. ze strony układu immunologicznego czy pokarmowego. Dobrym wsparciem w kolkach, bólach brzuszka, zaparciach i wzdęciach oraz odbudowie mikrobioty jelit są właśnie probiotyki. Duże znaczenie ma jednak ich skład oraz forma podawania. Dla rodziców ważne jest, aby była ona dostosowana do wieku dziecka. W przypadku probiotyków dla noworodków i niemowląt najwygodniejsze jest podanie preparatów w kroplach. Rodzice powinni jednak pamiętać, aby nie mieszać ich z gorącymi napojami, które mogą zniszczyć żywe kultury bakterii obecne w płynie. W przypadku starszych dzieci, powyżej trzeciego roku życia można podawać probiotyki w saszetkach. Niezbędny do przygotowania zawiesiny proszek, według zaleceń większości producentów zwykle należy rozpuścić w letniej wodzie.

Suplementem diety, który można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka są Vivomixx Krople, które stanowią kompozycję aż ośmiu szczepów bakterii probiotycznych. Zawierają oryginalną formułę profesora De Simone o potwierdzonej jakości i działaniu. Krople są przeznaczone do suplementacji diety noworodków, niemowląt i małych dzieci, w okresie niedostatecznej kolonizacji bakteryjnej przewodu pokarmowego.

W przypadku starszych dzieci i młodzieży warto sięgnąć po probiotyki w innych formach, takich jak Vivomixx Saszetki 450, Vivomixx Saszetki 225, czy Vivomixx Kapsułki 112, które doskonale nadają się do suplementacji w sytuacji wystąpienia licznych dolegliwości jelitowych, takich jak stany zapalne, schorzenia czynnościowe jelit (np. zespół jelita drażliwego) czy polekowe zaburzenia flory jelitowej. Kapsułkę należy połknąć i popić letnią wodą lub innym płynem. Można ją również otworzyć przed samym podaniem, a jej zawartość spożyć bezpośrednio lub po uprzednim wymieszaniu z letnim płynem. Nie należy mieszać zawartości kapsułki z gorącymi, mrożonymi lub gazowanymi płynami. W przypadku saszetki, jej zawartość należy rozpuścić w letniej wodzie lub innym płynie i spożyć bezpośrednio po przygotowaniu. Podobnie jak w przypadku kapsułki, zawartości saszetki nie należy mieszać z gorącymi, mrożonymi lub gazowanymi płynami.

wróć do strony głównej